Enerji tasarrufunun önemini biliyoruz, ama uyguluyor muyuz?

Enerji tasarrufu, üretimde ve konforumuzda bir azalma olmadan enerjiyi verimli kullanmak ve israf etmemektir. Enerjiyi verimli kullanmazsak, doğal kaynaklar hızla tükenecek ve çevre kirliliği artacaktır. Güvenliğimizi sağlamanın tek yolu tüketim amacıyla kullanılan mal ve hizmet taleplerimizi gözden geçirmek ve sahip olduğumuz kaynakları yerinde bilinçli kullanmakla mümkündür. Bunları önlemek adına her birimiz üzerimize düşenleri yapmalıyız.

Evde enerjinin %15’i buzdolabı tarafından tüketilir.
Dolabınızı, radyatör, bulaşık makinası ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklardan uzak yere koymak enerji tüketiminizi %10-15 azaltacaktır.
Elektrikli cihazlarımızı kapatarak enerjilerini kesmiş olmuyoruz, bu yüzden prizden çıkararak tüm enerjiyi kesmemiz gerekmektedir.

Tasarruf amaçlı saçlarınızı önce havlu yardımıyla kurulayıp, daha sonra saç kurutma makinasını kullanmalısınız. 10 dakika çalışan bir saç kurutma makinası 60 Watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğerdir.
Örneğin alüminyum kutunun geri dönüşümüyle yüzde 95, kâğıdın geri dönüşümüyle yüzde 59 oranında enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Seha Yapı bir İttifak Holding kuruluşudur.