Ev Kazalarına Karşı Alınacak Önlemler

İstenmeyen ev kazaları günlük yaşam içerisinde sıklıkla yaşanan durumlardan biridir. Bu riskin en aza indirgenmesi için bir takım önlemler alınabilir. İşte bunlardan bazıları;

- Kaygan zeminler için önlem alınmalıdır. Yürüme yolu üzerindeki halı, kilim, küçük sehpa, aksesuar vb. eşyaların kaldırılması ile kayarak veya takılarak düşme tehlikesi azaltılabilir. Ayrıca evdeki sert köşelere yumuşak yastık bağlayarak da çocuklar için iyi bir önlem alınabilir.

- Kesikleri önleyebilmek için bıçak, makas ve jilet gibi kesici aletler, kırılabilecek cam eşyalar, keskin uçlu ve kırık oyuncaklar çocukların erişemeyecekleri şekilde ortadan kaldırılmalıdır.

- Çocukların evde boğulmalarını önlemek için boğazlarına kaçabilecek kuruyemiş, şeker, toplu iğne, boncuk, mücevher, düğme gibi şeylerin ortada bırakılmaması gerekir. Suda boğulmaların önüne geçebilmek için ise kovada, leğende, küvette su unutulmaması çok önemlidir. Çocukları yıkanma sırasında yalnız bırakmamak, kapıya ve telefona bakmak için dahi yanından ayrılmamak gerekmektedir.

- Zehirlenmeleri önlemek için tarihi geçmiş gıda ve ilaçlar kontrol edilmeli ve ihmal edilmeden derhal atılmalıdır. Kimyasal maddeler, temizlik malzemeleri, böcek ve fare ilaçları, çocukların erişemeyeceği raflarda veya kilitli yerlerde saklanmalıdır.

- Yanıklardan korunmak için çocukların soba yanında bulunmamasına dikkat edilmelidir.

-  Kolaylıkla ulaşılabilecek yerlerde kaynar su dolu kap, kova, tencere vb. ile fişe takılı ütü bulundurmamaya özen gösterilmelidir.

- Elektrik çarpması riskine karşı evde açık elektrik kablosu ve priz bırakılmamalıdır.
Güvenliğiniz, yapı olarak olduğu gibi, ev içerisinde de bizim için önem taşımaktadır. Daha güvenli bir yaşam; biraz daha dikkat ve özen ile mümkün olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Seha Yapı bir İttifak Holding kuruluşudur.