Eviniz İçin Doğru Aydınlatma

Herkes evini dekore ederken belirli noktalara dikkat eder. Aydınlatma da bir evin dekorasyonunda en önem verilen unsurlardan biri. Evinizin aydınlatmasının, dekorasyona, duvar renklerine, tavan yüksekliğine ve sağlığınıza uygunluğunu hesaba katıyor musunuz?

Aydınlatmanın dekorasyona uygunluğu ve katkıları elbette ki çok önemli. Ama esas nokta mekanların doğru aydınlatılması. Doğru aydınlatma; ışığın geliş yönü ve yayıldığı alan, doğru şekilde yönlendirilmesi, göze gelmemesi, gölge oluşturmayacak şekilde yerleştirilmesi ve mekana uygun avize veya aydınlatma ürününün doğru yere montajı ile sağlanır. Örneğin söz konusu bir ofisin aydınlatılması ise ortamda ışığın fazla olması daha doğru olacaktır. Ofis çalışanlarının dikkatlerini yüksek tutmak, zinde kalmalarını sağlamak ve tabii motivasyon için ortamın ışığı yüksek olmalı.

Evlerin aydınlatmasında daha farklı koşullar söz konusu. Herkes evinin ışıl ışıl olmasını ister. Ama salon ve oturma odası gibi mekanlarda yüksek ışığa ihtiyacınız yok. Çünkü yüksek ışık uyarıcıdır. Yüksek ışıkta gözdeki çok hassas “melanopsin” reseptörü uyarılır ve dinlenmek isteseniz de bedeniniz uyarıldığı için dinlenemezsiniz. Ayrıca oturma odasında ve yatak odasında yoğun beyaz ışık kullanımı da sakıncalıdır. Çünkü cortisol adlı stres hormonunu yükselterek vücudunuzu uyarır ve dinlenmenize izin vermez.  Lambader ve abajurdaki gibi yandan ve aşağıdan gelen ışık rahatlamanızı sağlayacaktır.

Çalışma odasında ve mutfakta ise yoğun ışık kullanmak doğrudur, çünkü yoğun ışık vücuttaki melatonin adlı uyku hormonunu azaltarak  cortisol hormonu seviyesini artırır, böylece daha verimli çalışabilmenizi sağlar.  Mutfaklar da, kesici aletler ve gaz intiva eden ürünlerle çalışıldığı için dikkatli olunması gereken yerlerdendir.

Aydınlatma Seçimi

Klasik tarzda döşenmiş evler için genelde klasik sarkıt avizeler; modern tarzda döşenmiş evlerde ise modern sarkıt avizeler veya modern plafonyer kullanmanız doğru olacaktır.

Duvar rengi ve mobilya seçimi de aydınlatma seçiminde önemli unsurlar. Örneğin duvarlarınız ve mobilyalarınız koyu renklerden oluşuyorsa, ortamın ışığa ihtiyacı olacağından yoğun bir aydınlatma kullanılabilir. Duvarlarınız ve mobilyalarınıza açık renkler hakim ise yoğun bir aydınlatmaya ihtiyaç yoktur, daha yumuşak bir aydınlatma yeterli olacaktır.

Seçeceğiniz avizenin tarzı nasıl olursa olsun ilk olarak evinizin tavanına uygunluğunu göz önünde bulundurmalısınız. Ülkemizde tavan yüksekliği genelde 250-270 cm arasındadır. Evinizin tavan yüksekliği bu civarda ise, yoğun ve gösterişli sarkıtlar seçmeniz odanızı basık gösterir. Bu nedenle evinizin tavan yüksekliği ve seçeceğiniz avizenin hacmi çok önemlidir.

Doğru aydınlatma ile evinizin odalarını geniş göstermeniz de mümkün. Örneğin duvar aydınlatmaları ve tavan havuz aydınlatması odalarınızı daha geniş göstermenizi ve derinlik katmanızı sağlar. Işığı aynalarla desteklemeniz de odalarınızı geniş gösterecektir.

Aydınlatma için ayrıca odanın metrekaresine, konumuna, ne kadar gün ışığı aldığına bakarak karar vermeniz gerekir. Mekanda gölge oluşturmamak için köşelerde lambader, abajur gibi yardımcı aydınlatma ürünleri tercih edilebilir. Mekandaki ışık homojen yayıldığı zaman gözlerinizi rahatsız etmez ve daha dinlendirici olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Seha Yapı bir İttifak Holding kuruluşudur.