Evinizin Minyatür Bahçesi: Teraryum

Küçük, büyük fark etmeksizin evde yetiştirilen bitkilerin insan hayatına olan pozitif etkileri yadsınamaz. Ancak günümüz şartlarında apartman yaşantısının tercih edilmesi, sahip olunan balkonların bitki yetiştirmek için yetersiz gelmesi gibi sebeplerden dolayı bitki yetiştirme düşüncesi bir kenara bırakılabiliyor. İşte teraryum; bu düşünceyi gerçekleştirmenin en güzel yollarından biri.
Peki Teraryum Nedir?
Bir dekorasyon objesi olması dışında Teraryum; dünya üzerinde bulunan bazı ekosistemlerin taklidi niteliğindedir. Yağmuru, nemi, toprağı hatta kendi ekosistemine ait bitki örtüsüyle küçük bir dünya olarak kabul edilebilir. Teraryumların sahip olduğu ortamlarda, nemli, sisli, puslu alanlarda ve yüksek ağaçların gölgelerinde yetişen bitkiler yaşayabiliyor. Seralardan ve çiçekçilerden bulabileceğiniz fitonya, arapsaçı, çeşitli tırmanıcı bitkiler, küçük eğrelti otları, bazı etobur bitkiler, minyatür menekşeler dışında, parklarda ve bahçelerde görebileceğiniz küçük otlar, yosunlar veya yabani çiçekleri de teraryumunuzda kullanabilirsiniz.
Kendi Teraryumunuzu Yapabilirsiniz
Teraryum yapmak için gerekli malzemeler:
Bitkiler: Eğrelti otları, kaktüsler, sukulentler dahil, çok büyümeyen, aynı yaşam şartlarını isteyen çoğu klasik bitkiyi yetiştirebilirsiniz.
Cam Vazolar/Kavanozlar: Kullanacağınız kap, temiz ve şeffaf olmalıdır ki bitkiler ihtiyacı olan ışığı alabilsinler. Tercihinizi sayısız teraryum camı arasından yapabileceğiniz gibi evinizde bulunan reçel kavanozlarını, cam vazoları ve şişeleri de kullanabilirsiniz.
Burada önemli olan kullanacağınız ürünün sıradan cama sahip olmasıdır. Buzlu ve renkli camlarda, kullanacağınız objelerin algılanması zorlaşabilir. Camın çok kalın ya da çok ince olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Bir diğer önemli nokta ise kullanacağınız kabın büyüklüğüdür. Kabınızı, içine yerleştireceğiniz bitkilerin büyüyeceğini hesaba katarak seçmelisiniz.
Toprak, Kum ve Çakıl: Bitkilerinizin yaşamasını sağlayacak malzemeler bunlardır. Çakıl taşları en önemli malzemelerdendir. Sulama yaparken drenajın sağlanması için teraryumun en altına yerleştirmelisiniz. Teraryumun görüntüsünü güzelleştirecek kumlar; beyaz kuvarsit kumu, açık tonlu temizlenmiş kumlar, siyah kum, kırmızı veya mor lal kumudur. Bitkinize uygun olarak seçeceğiniz toprak çeşidi ise bitkinin sabitlenmesini ve bitki köklerinin beslenmesini sağlayacaktır.
Teraryum Bakımı
Bitkilerinizin sağlıklı olarak gelişmesini sağlayacak unsurlar; ışık, nem, gübreleme ve hava sirkülasyonudur.
Teraryumda sağlıklı bir bitkisel gelişim için, genel olarak yetişme ortamı ile uyumlu ağır büyüyen bitkiler, gerekli nem oranının sağlanması ve teraryumu koyduğunuz noktanın yeri ve yapacağınız bakım önemlidir.
Son olarak, teraryumunuza renk katmak için deniz kabuğu, kozalak gibi küçük aksesuarlarla süsleyebilirisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Seha Yapı bir İttifak Holding kuruluşudur.