Oturma Odasında Koltuk Seçimi ve Yerleşimi

Oturma odaları şüphesiz ki, evde en çok vakit geçirilen yeri oluşturuyor. Ailecek otururken, dostlarla sohbet ederken veya kitap okurken, televizyon izlerken… Kısaca en rahat olmak istenen yerin ferah ve iyi bir düzene sahip olması gerekiyor.

Salonların düzenlenmesinde koltuklar ve kanepeler en önemli unsuru oluşturuyor. Odanızı düzenlerken yapılan tercihlerin iyi olması, seçilen koltukların biçimi ve mekanın ölçüleri arasındaki oransal ilişkinin doğru kurulması oldukça önem taşıyor. Özellikle yapacağınız mobilya seçimlerinde tek parça büyük mobilyalar ve koltuklar mekanın olduğundan küçük olarak algılanmasına neden olur. Oysa altı açık oturma takımları ve küçük parçalı mobilyalar mekanı olduğundan büyük gösterir.

Kol koyma yeri olmayan koltuklar, kollu olanlara göre bulundukları yeri daha geniş gösterirler. Eviniz alçak tavanlıysa oturma odasında yüksek aralıklı koltuklar tercih etmeyin. Bu, basık hissetmenize neden olur.

Koltuk takımları, mekana yerleştirilirken pencerelerden en büyük olanının iki yanına koltuklar yerleştirilebilir. Ancak iç ve dış mekanı bütünleştiren yere sıfır pencerelerin önlerine ağır mobilyalar yerleştirerek manzarayla ilişki kesilmemelidir.

Binaların birbirine çok yakın olduğu durumlarda ise pencerelerin önüne koltuk yerine yeşil bir köşe oluşturulması hem odanızın neşesini ve huzurunu arttırır hem de dış mekanlarla olan ilişkilerde mahremiyeti sağlar.

Koltukların rengi ve dokusu da mekanın büyük yahut küçüklük algısında oldukça etkilidir. Mesela küçük ve az ışık alan bir odada koltuklar açık renk ve desensiz kumaşlarla döşenmiş olmalıdır. Bir başka detay; düşey çizgili kumaşlar yüksek tavanlı yerlerde tercih edilmelidir. Oturma odanız iyi ışık alıyorsa koyu mobilyalar tercih edebilirsiniz fakat açık renk aksesuarlarla bunu dengelemelisiniz.

Odanızın şekli uzun ise mobilyaların hacmini bölecek şekilde duvara dik olacak şekilde yerleştirilmesi idealdir. Tekli koltuklardan birini ya da ikisini diğerlerine göre açılı yerleştirirseniz odanızın sıkıcı görüntüsünden de kurtulmuş olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Seha Yapı bir İttifak Holding kuruluşudur.